Що таке хвигура?

Колись, в стародавні часи, на Україну дуже часто нападав ворог і наші пращури відбивалися сміливо і мужньо. Життя було таке, що постійно треба було бути готовим захищати свою землю. Люди були стомленні від безугавних воєн, які роздирали мирну Україну. Але рук не покладали. Сильні, мужні, розумні, кмітливі козаки обороняли Україну. Вони завжди були готові відкинути ворога.

Для того, щоб бути готовим відобразити напад ворога, була розроблена система попередження населення. В таку систему входили спеціальні сигнально-сторожові пости, на яких встановлювали сигнальні вежі - хвигури.

Що таке хвигура та як вона виглядала?

Хвигура влаштовувалася на підвищеннях або курганах та мала форму трапеції. Складалася вона з 19 просмолених бочок. 18 з них мали одне дно, а 1 - зовсім не мала дна. 6 перших бочок ставили в коло і об»язували просмоленими канатами, на них ставили друге коло з 5-ти бочок і також об»язувал канатами, потім з чотирьох, з трьох, з двох. На самому вершечку ставили останню бочку без дна. У середину всієї цієї споруди заливали смолу.

Над верхньою бочкою встановлювали залізний прут із блоком, через який протягували мотузку, один кінець якої із запилювачем і грузилом опускався в порожнину.
Як тільки спостерігачі, які находилися на спеціальних вишках, помічали наближення ворогу, вони негайно підпалювали хвигуру. Вогонь та дим піднімалися так високо, що їх помічали на сусідніх вишках, де так саме підпалювали хвигури. І так далі. Таким чином, сигнал тривоги швидко передавався по всій території України, попереджаючи людей про вороже вторгнення.

Але складалися хвигури і іншими способами. Наприклад, на кургані ставився триножник з дерев»яних балок, зверху робили площадку, на яку ставили бочку зі смолою, а все це було оплетене лозою.

Сигнальні вежі мали різний вигляд, але робили одну важливу задачу - попереджати людей та надати їм можливість підготуватися до відбиття нападу.

Дізнатися більше про мужність українських козаків, про оборонні споруди, види козацької зброї та просто відпочити на природі, Ви зможете, відвідавши Зелені Хутори Таврії.

Записатися на екскурсію Ви можете, просто подзвонивши за номером телефону, який вказано на нашому сайті на сторінці «Контакти».

Чекаємо Вас! Завжди Ваші, Зелені Хутори Таврії.

 

Хвигура на Зелених Хуторах Таврії

GidTravel - туризм, информация об странах, городах, местах отдыха